Ana sayfa » Çelik Çatı

Çelik Çatı

Çelik, demir ve karbon ve diğer elementlerin bir alaşımdır. Yüksek çekme mukavemeti ve düşük maliyeti nedeniyle binalarda, altyapılarda, araçlarda, gemilerde, otomobillerde, makinelerde, cihazlarda ve silahlarda kullanılan önemli bir bileşendir. Çelik antik çağlardan beri kullanılan bir malzemedir. Bilinen en eski çelik üretimi Anadolu’daki arkeolojik bir alanda (Kaman-Kalehoyuk) keşfedilmiştir. 1800’lerden yaklaşık 4000 yıllık demir eşya parçalarında görülür.

Han hanedanlığının Çin hanedanları, Çin’in çınlayan eyaletlerinde, ütüyü eriterek ve demir ile birlikte nihai bir ürün elde ederek çelik üretmeyi başardılar. Güney Hindistan’daki wootz çeliği, dünyanın geri kalanında önemli ölçüde artmıştır. Sri Lanka’daki metal üretim sahaları, yüksek karbon çeliği üreten muson rüzgarlarından kaynaklanan rüzgar tarlalarını kullandı. Tamilacam’daki büyük ölçekli Wootz çelik üretimi, tencere ve karbon kaynakları kullanarak, MÖ altıncı yüzyılda ortaya çıkan modern çelik üretimi ve metalurjisine öncülük etti.

Bir çatı bir binanın temel parçasıdır. Döşemelerin özellikleri, binanın inşasına, mevcut çatı kaplama malzemelerine ve yerel mimari geleneklere ve daha geniş kavramlara bağlıdır. Çoğu ülkede, bir çatı öncelikle yağmura karşı korur. Bir veranda güneş ışığına karşı koruyan bir malzeme ile çatlayabilir ancak diğer öğeleri kabul eder. Bahçe konservatuvarının çatısı bitkileri soğuk, rüzgar ve yağmurdan korur, ancak ışığı geçirebilir. Çatıların şeklini etkileyen temel faktörler, iklim, çatı yapısı ve dış kaplama için mevcut malzemelerdir. Söz konusu çelik çatı modelleri mukavemet konusunda tercih edilen modellerdir.

Çatıların temel şekilleri düz, tek perde, beşik, kavisli, kelebek, kemerli ve kubbeli olmaktadır. Bu tiplerde birçok varyasyon vardır. Eğimli düz bölümleri olan çatılar eğimli çatı olarak adlandırılır (genellikle açı 10 derecedir). Bazı çatılar ya mimari tasarımdan dolayı organik biçimleri takip ederler ya da inşaatta kamış gibi esnek bir malzeme kullanırlar.

Bir çatının destekleyici yapısı genellikle uzun, güçlü, çok sert malzeme kerestesi ve 19. yüzyılın ortalarından itibaren dökme demir veya çelikten kirişlerden oluşur. Keşfedildiği tarihten bu yana çelik çatı modelleri emniyet konusunda çok tercih edilen çatılar olmuştur. Bambu yoğun olarak kullanılan ülkelerde, malzemenin esnekliği, oryantal mimarinin özelliği olan çatıda belirgin bir eğriliğe neden olur. Çelik çatı çeşitlerinin kirişlerdeki sürekli iyileştirmeler, büyük çatılar için ve en nihayetinde sıradan evler için en büyük yapısal desteklerdir.